Američané a Japonci
rozdíl v myšlení

Americká a japonská konkureční společnost se dohodla na uspořádání prestižního veslařského závodu. Oba týmy dlouho a tvrdě trénovaly, až nadešel dlouho očekávaný den.

Obě mužstva si věřila, ale Japonci vyhráli na celé čáře - o celý kilometr. Americký tým byl zdrcen. Vedení společnosti rozhodlo, že příčina drtivé porážky musí být odhalena a najala konzultační firmu, aby problém prozkoumala a navrhla jeho řešení.

Konzultanti zjistili následující: zatímco Japonci měli osm veslařů a jednoho kormidelníka, Američané měli jednoho veslaře a osm kormidelníků. Po roce dalšího studia a milionech dolarů spotřebovaných na analýzu problému konzultační firma závěr upřesnila: v americkém týmu příliš málo lidí vesluje a příliš mnoho kormidluje.

Protože na další rok byl domluven odvetný závod, struktura amerického týmu byla od základů reorganizována: nový tým se skládal ze čtyř kormidelnických manažerů, tří oblastních kormidelnických manažerů a systému pro zvýšení výkonnosti veslaře a podporu jeho pracovního nasazení.

Příští rok Japonci vyhráli o dva kilometry. Američané propustili veslaře pro nedostatečnou výkonnost a vyplatili manažerům prémie za objevení příčiny problému.